Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Endodonti Kök Kanal Tedavileri

  • Anasayfa
  • Endodonti Kök Kanal Tedavileri

Endodonti Kök Kanal Tedavileri

"Endodonti" terimi, kelimenin tam anlamıyla "dişin içinde" anlamına gelmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi, endodonti, dişinizin yapısında bulunan diş pulpasının tedavisine odaklanır. Dişinizin özü, dişin beyaz minesi ve sert dentininin altında bulunan yumuşak bir malzemedir. Medulla, geniş bir sinir, arteriyol, venül ve lenfatik ve bağ dokusu ağından oluşur. Bu doku hasarlı, ağrılı veya sorunluysa dişiniz ağrır. Bu noktada sorundan etkilenen dişi kaybetme riskinden bahsetmiyoruz bile.

Bir endodontist, vasküler tedavi de dahil olmak üzere çeşitli endodontik tedaviler uygulayarak hastalıklı ve hasarlı kemik iliği ve köklerinin tedavisi için sizlere yardımcı olabilir. Kanal tedavisi, donuk etkilenen dişi, dişinize daha fazla zarar gelmesini önlemeye yardımcı olacak zararsız bir malzemeyle değiştirir ve ağrınızı giderir. Üzülmeyin; Diş tamamen şekillendiğinde, çevresindeki dokular sürekli beslenme sağladığı için orijinal iliği olmadan da yaşayabilir. Etkili bir kanal tedavisinden sonra dişlerinizi her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte artık ağrınız da olmayacaktır.

Ancak endodonti, kök kanallarından ve bunun tedavisinden çok daha fazlasıdır. Endodontistler dişinizi kurtarmak için ameliyat da yapabilirler. Geleneksel endodontik tedaviden sonra diş kemiğinde iltihaplanma veya enfeksiyon devam ederse, apikoektomi veya kök ucu rezeksiyonu adı verilen geleneksel tedavi gerekebilir.